Src3 belgesi e devletten nasıl alınır? 2023-2024

src3 belgesi e devletten nasıl alınır? 2023-2024

SINAVSIZ SRC alımı, Ülkemizde mevcut olabilir. Ancak, genellikle SRC belgesi alabilmek için sınavlardan başarılı olmak gerekmektedir. Sınavlar, sürücülerin bilgi, beceri ve yeterliliklerini değerlendirmek amacıyla düzenlenir.

SRC belgesi almak isteyenler genellikle yetkili SRC eğitim kurumlarına başvurmalıdır. Bu kurslar, SRC belgesi için gerekli eğitimi sağlar ve kursiyerlere teorik ve uygulamalı bilgileri aktarır. Kurs sürecinde sınavlara hazırlık yapılır ve sınavlara girmek için başvuru yapılır.

Sınavlar, genellikle teorik ve uygulamalı olmak üzere iki aşamadan oluşur. Teorik sınavda trafik mevzuatı, yük taşımacılığı kuralları, araç teknik bilgisi gibi konulardan sorular sorulur. Uygulamalı sınavda ise sürücüler, kendilerine gösterilen videolardan gelecek soruları yanıtlar.

Sınavları başarıyla tamamlayan ve gereken puanları alan sürücüler SRC belgesini almaya hak kazanır. Bu belge, sürücülerin uluslararası veya yurtiçi yük taşımacılığı yapabilmesine olanak sağlar.

Ülkemizde sınavsız SRC almak mümkündür. Sınavsız SRC belgesi almak isteyen sürücüler 2003 yılı ve öncesi sürücü belgesine sahip olmalıdır. Bu şartı karşılamayan sürücüler sınavsız SRC belgesi alamazlar ve sınava girmek zorundadırlar

SINAVSIZ SRC BELGESİ NASIL ALINIR? 2023-2024

Sınavsız SRC belgesi almak isteyen adaylar ilk önce 2003 ve öncesi sürücü belgesine sahip olmalıdır. Bu sürücü belgesine sahip sürücüler E-devlet sistemine girerek arama kısmana muafiyetli SRC belgesi başvuru yazarak arama yapmalıdır. Açılan ekranda size verilen bilgileri doldurmalı ve başvur demelisiniz daha sonrasında ise her bir belge için sistemin belirtmiş olduğu ücreti yine belirtmiş olduğu banka veya kuruluşa yatırarak işlemi tamamlayabilirsiniz. Para yatırma işlemini yaptıktan kısa bir süre sonra (aynı gün) belgeniz E-devlet sisteminde görüntülenmeye başlar ve gönül rahatlığıyla yolcu veya yük taşımacılığı yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir