Şoför Kartı Nedir?

Şoför Kartı Nedir?

Şoför Kartı Almak Zorunda mıyım?

Günümüzde ticari araç kullanmak için alınması gerekilen belgelerin arasında ilk sıralarda Şoför kartı bulunur. Bu kartı almak için gerekilen koşulların ve şartların sağlanılması ve o şekilde başvuruda bulunulması gerekir. Her belediye mutlaka bu kartı ister ve şoför kartı olmadan ticari araç kullanmanıza izin verilmez. Belgeyi almak için ehliyetlerinin belli bir yılı doldurması gerekir. Sınıf sınıf değişen yıl zorunluluğu; E sınıfı ehliyet sahibi olanlar için 3 yıl, B sınıfı ehliyet sahibi olanlar için de en az 5 yıllık bir süreçtir.

Bu şartlar sağladıktan sonra Şoför kartı alabilmek için neredeyse her belge için aranılan psikoteknik belgesine sahip olmanız gerekir. Biyometrik fotoğraf, ehliyet fotokopisi gereklidir. Ayrıca ehliyetinizin GBT evrakı trafik şubeden alınması gerekilir. Herhangi bir sağlık sorununuzun olmadığını ve araç kullanmanıza engel sağlık probleminizin bulunmadığına dair hastaneden alınmış sağlık raporu gerekmektedir. Evraklar tamamlandığında bu işle uğraşan kurumlara eksiksiz bir şekilde teslim etmeniz gerekmektedir.

Şoför Kartı Nasıl Alınır, Nedir, Müracaatı, Sorgulama, İBB başvurusu, şoför kartı nereden alınır, Evrakları, Şartları, Gerekli belgeler, Nasıl müracaat edilir, şoför kartı çıkarma konusunda tüm bilgilere bu yazımız da yer verilmiştir. İBB şoför kartı alımı 2023 işlemlerinizi bu sayfadan adım adım takip ederek yapabilirsiniz.

Şoför Kartı Nedir?

İstanbul’da servis şoförlüğü yapmak ve servis taşımacılığı yapabilmek için, Büyükşehir Belediyesi tarafından alınması zorunlu olan ticari araç kullanım belgesidir. Alınan bu belge aracın taşıt kartına bağlı olarak çıkarılan yol belgesine işlenmelidir. Servis şoförlüğü için gerekli belgeler arasında artık ilk sırada olmazsa olmaz belgedir. Ancak şoför kartı şartlarını yerine getiriyor olmanız gerekmektedir. Bunların başında B sınıfı ehliyet sahibiyseniz süresinin en az 7 yıllık olması, E sınıfı sahibiyseniz asgari 3 yıllık olma şartı var.

Ehliyet süresi belirttiğimiz kriterleri taşımıyorsa kart başvurusu yapamazlar.

Şoför Kartı için Gerekli Belgeler

Şoför kartı için istenen belgeler sırasıyla;

Ehliyet Fotokopisi

Sağlık Raporu

Psikoteknik Raporu

Sürücü ceza / iptal dökümü (Ehliyet GBT ’si)

Biyometrik fotoğraf

Alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığı raporu (Sistem tarafından hastane seçimi yapılabiliyor)

Yukarıda belirttiğimiz şoför kartı için gerekli belgeler düzenlenirken dikkatli olmanız gereken bazı ince noktalar bulunmakta. Şoför kartı için sağlık raporu alırken mutlaka Göz ve dahiliye uzmanının kaşesi olmalıdır. Ve alınan raporun tam teşekküllü hastane olma zorunluluğu var.

Psikoteknik raporunda mutlaka ilçe sağlık müdürlüğünün kaşesi olmalı. Aksi takdirde raporunuz geçersiz sayılacaktır.

Sürücü ehliyet dökümünün yeni tarihli olmasına dikkat edin. 6 aylık süreyi doldurmuş dökümler geçersizdir. Trafik şubeden onaylı olarak alınması gerekmektedir.

Şoför Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır

Servis şoförü için gereken belgeler arasındaki şoför kartını almak için az da olsa internet bilgisine sahip olmanız gerektiğini belirtelim. Öncelikle İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin resmi başvuru sitesi olan https://e-tuhim.ibb.gov.tr/ sitesine giriş yaparak, üyelik oluşturmanız gerekmekte.

Şoför Kartı Başvurusu

Başvurular internet ortamında gerekli evrakların büyükşehir belediyesinin web sitesine yüklenerek yapılmaktadır. Bunun için öncelikle kayıt işlemi yapmanız gereklidir. Kimlik bilgileriniz mail ve cep telefonu numaralarınızı kaydettikten sonra size gönderilecek kayıt kodunu sisteme girerek kayıt işlemini tamamlamış olacaksınız. Ardından sistem sizden gerekli evrakları yüklemenizi isteyecektir. Özellikle fotoğraf ayarlarınızın sistem gereksinimlerini karşılayacak boyutta ayarlanmış olması şarttır. Aksi takdirde başvuru işlemlerinizi ilerletemezsiniz. Tüm süreci firma olarak bizler takip etmekte ve bir iki gün içerisinde size kart işlemlerinizi tamamlayıp ödeme yapmaya hazır hale getirmekteyiz.

Gerekli Evraklar

Başvuru için sizden istenecek evraklar aşağıda verilmiştir. Bu evrakları bilgisayar ortamında taratıp sisteme yüklemeniz gerekecektir. Okunabilir şekilde taranmış veya fotoğraflanmış olması gereklidir.

Ehliyet fotokopisi (önlü arkalı olacak şekilde)

Biyometrik fotoğraf

Ehliyet gbt evrakı (barkotlu belge olması lazım)

Sağlık raporu

Psikoteknik raporu (e-devlet üzerinde tanımlı olmalı)

Yukarıda bahsettiğimiz evraklardan sağlık raporu herhangi bir devlet veya özel hastaneden alınabilmektedir. Üzerinde göz ve dahiliye doktorunun kaşe ve imzası olmalıdır. Psikoteknik raporu ise ilçe sağlık müdürlüğü mühürlü olmalıdır aksi takdirde kabul edilmemektedir. Yeni düzenleme ile psikoteknik raporları e-devlet sistemi üzerinden görünebilmektedir bu yüzden aldığınız raporun veren kurum tarafından sisteme işlenmesi gereklidir. Sistemde tanımlı olmayan raporlar kabul edilmezler. Ehliyet gbt evrakını e-devlet sistemi üzerinden alabilirsiniz. Sisteme girip sürücü ceza bilgisi yazdığınızda karşınıza çıkacak ekranda barkotlu belgeyi seçip 5 yıllık seçeneğini işaretleyerek evrak almalısınız. Barkotlu olmayan belgeler kabul edilmez. 

Şoför Kartı Müracaatı Nereye Yapılır

Başvurunuzu yaptıktan sonra belediye tarafından size mesaj gelecektir. Bu mesaj varsa eksik evrakınızı bildirir ya da eksiğiniz yoksa ödeme yapmanız için sizi bilgilendirecektir. Mesaj geldikten sonra sisteme girip ödeme işleminizi yaparak işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Sizin için gerekli olan şoför kart numarasıdır. Kartın kendisi belediye tarafından adresinize gönderilecektir.  Başvuru yaptım ve fakat kart numaramı bilmiyorum henüz gelmedi şeklindeki sorunlarınızı belediyeyi arayarak çözebilirsiniz. Başvuru ekranında kart numaranız yazacaktır. Oradan diğer gerekli diğer bilgilerinizi öğrenebilir güncelleye bilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir