100 Ceza Puanı, Halkalı Src Ve Psikoteknik

Karayolları Trafik Kanunu gereğince uyulmayan her trafik kuralının bir ceza tutarı ve ceza puanı mevcuttur. Aynı yıl içersinde Sürücü trafik kurallarına uymayarak aldığı cezaların toplam puanı 100 olduğu zaman sürücü belgesine;

Seferde 2 Ay el koyulur ve trafikten men edilir

Seferde 4 Ay el koyulur ve trafikten men edilir

Seferde ise süresiz el koyulur

Sürücünün 100 ceza puanı sebebi ile ehliyetine 2 ay el koyulur ve Sürücü kurslarında eğitim almaları sağlanır.

Sürücünün Aynı yıl içerisinde 2. Kez 100 ceza puanı suçu işlenirse sürücü Belgesine 4 ay el koyulur ve Psikoteknik Belgesi alınması istenir.

100 Ceza Puanı için Sürücü Kurslarında Alınan Eğitim Neleri Kapsıyor?

100 ceza puanı için sürücü belgesine el koyulan sürücülerden, Sürücü kursları tarafından verilen eğitimler 36 saat olmaktadır. Bu dersler sürücülere genel bir bilgi tekrarı sağlamakla birlikte sürücüye Motor, İlkyardım ve Trafik adabı dersleri verilmektedir.

100 Ceza Puanı için Alınması Gereken Psikoteknik Belgesi

100 ceza puanı aynı yıl içerisinde 2. Defa oluyorsa sürücü psikoteknik Belgesi almak zorundadır. Psikoteknik Merkezi sürücüyü yetkili psikolog gözetiminde sağlık bakanlığı tarafından onaylı simulatör cihazında bir saatlik teste tabi tutar ve sonrasında yetkili psikiyatriste yönlendirir. Temel amaç sürücünün ruhsal ve fiziksel olarak değerlendirilmesidir.

Sürücünün Psikoteknik Belgesi varsa ne yapmalı?

Ticari araç sürücüleri psikoteknik belgesi olmadan ticari araç kullanamazlar. Olası bir durumda alkol veya 100 ceza puanı gibi sebepler ile psikoteknik belgesi almak zorunda olan sürücüler bulundukları ilin sağlık müdürlüklerine konuyu anlatan bir dilekçe vererek mevcut psikoteknik Belgelerini iptal ettirmeleri gerekmektedir. Halkalı Psikoteknik merkezi olarak Psikoteknik belgesi hizmeti vermekteyiz.